A leggyakrabban a szívben, az agyban, az alsó végtagokban, illetve a hasi erekben kialakuló érszűkület mindmáig egy alábecsült egészségügyi probléma, amely jelentős hatással van a vérkeringésre és a szervezet általános működésére. Érrendszerünk egyik legfontosabb feladata, hogy biztosítsa az oxigénben és tápanyagban gazdag vér akadálytalan eljutását a sejtjeinkhez, onnan pedig a salakanyag elszállítását és a használt vér mihamarabbi felfrissülését. De mi van akkor, ha ez a jól működő folyamat csorbát szenved? Nézzük meg, mi okozza az érszűkületet, milyen tünetekkel járhat, és hogyan lehet csökkenteni a kockázatát!
Mikor beszélünk érszűkületről?
Onnantól, hogy a verőerek vagy artériák fala kezd kórosan átalakulni (meszesedni), merevvé válni, és az erekben keringő vér mennyisége kezd csökkenni. A lerakódások, plakkok miatt beszűkült erekben a vér szabad áramlása akadályoztatott lesz, és a vérmennyiség csökkenésével csökken a szövetek tápanyag- és oxigén-ellátottsága, ami kezdetben járáskor érezhető lábfájdalommal, súlyosabb esetben pedig a szövetek elhalásával járhat. Utóbbi szív-, és agyi infarktushoz, illetve a végtagok üszkösödéshez vezethet.Ezért lényeges, hogy megelőzésképpen, vagy a kezdeti állapot súlyosbodásának elkerülésére a hosszú távú életmódváltás (dohányzás elhagyása, napi séta bevezetése, az előírt kezelés betartása, rendszeres kontrollra járás) a legjobb módszer.
Mi okozza?

Magas koleszterinszint
Az érfalon képződő plakkok megjelenéséért a túlzottan magas LDL koleszterinszint a felelős.
Magas vérnyomás
Ha tartósan magas a vérnyomás, az megterheli és rugalmatlanná teszi az ereket, ami pedig fokozza az érszűkület kialakulásának esélyét.
Dohányzás
A nikotin és már ártalmas anyagok károsítják az érfalakat, szűkítik az artériákat és fokozzák a vérrögképződés kockázatát.
Cukorbetegség
Ha magas a vércukorszint, az károsíthatja az érfalakat és gyorsíthatja az érelmeszesedés folyamatát.
Mozgásszegény életmód
Talán nem kell különösebben magyarázni, hogy a fizikai aktivitás hiánya csökkenti a vérkeringést és elősegíti a koleszterin lerakódását az erekben. Ezért annyira éltető a mozgás.
Egészségtelen táplálkozás
Ahogy minden szív- és érrendszeri problémára, úgy az érszűkületre is igaz, hogy a túlzottan feldolgozott, zsíros és cukros ételek fogyasztása növeli a betegség megjelenésének kockázatot.
Milyen tünetekkel jár?
Ezt a kezdeti szakaszában gyakran tünetmentes kórt sokan csak akkor veszik észre, amikor már jelentős keringési problémákat okoz. Ezért kiemelten fontos tudni, hogy mely tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulnunk.

Lábfájdalom járás közben – az érszűkület legjellemzőbb tünete
Mivel a szűkült artériák miatt a vér nem tud megfelelően eljutni az izmokhoz, ez fájdalmat, görcsöket okozhat, különösen mozgás (gyaloglás, lépcsőzés) közben. Ilyenkor a pihenés enyhíti a fájdalmat.
Zsibbadó és hideg végtagok
Szintén gyakori érszűkületre utaló tünet, hogy a rossz vérkeringés miatt a kezek és a lábak gyakran hidegek, zsibbadnak. Az elégtelen vérkeringésen a mozgás, a masszírozás és a mindig megfelelő hidratáltság sokat segíthet.
Sebek lassú gyógyulása, fekélyek kialakulása
Az oxigénhiány miatt a sebek, fekélyek nehezen gyógyulnak, különösen a lábakon, kiváltképp dohányosok, cukorbetegek esetében.
Mellkasi fájdalom
Ha az érszűkület a szív artériáit érinti, mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés jelentkezhet.
Szédülés, memóriazavar
A szűkült erek miatt az agy vérellátása csökkenhet, ami szédülést, koncentrációs nehézségeket vagy memóriaproblémákat okozhat.
Hogyan előzhető meg?
Az egészséges életmóddal összefüggő tudatos döntésekkel jelentősen csökkentheted az érszűkület kialakulását. Ehhez csupán meg kell fogadnod és be kell iktatnod az alábbi, helyes életmódbeli tanácsokat.

Táplálkozz egészségesen!
Csökkentsd a telített zsírok, cukrok és feldolgozott élelmiszerek fogyasztását! Részesítsd előnyben a friss zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat és Omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket.
Iktasd be a rendszeres testmozgást!
A napi 30–40 perces mozgás segít fenntartani az erek rugalmasságát és csökkenti a vérnyomást. Itt a tavasz, a jó idő, kezdj el sétálni!
Hagyj fel a dohányzással!
Régről kimutatott tény, hogy a dohányzás abbahagyása jelentősen csökkenti az érszűkület kialakulásának kockázatát. Próbálkozz a leszokással!
Járj szűrésekre!
A rendszeres, időközönként elvégzett szűrésekkel, állapotfelmérésekkel időben értesülhetsz az esetlegesen fennálló panaszaid okáról és azok korai kezelési lehetőségeiről.
Tartsd a normál értékek között a vérnyomásod és a koleszterinszinted!
Rendszeresen ellenőriztesd az értékeidet, és szükség esetén változtass az étrendeden vagy konzultálj orvosoddal!
Hidratálj kellőképpen!
A megfelelő vízfogyasztás segít fenntartani a vér megfelelő viszkozitását, így csökkenti a vérrögképződés esélyét.
Támogasd vitaminokkal és természetes étrend-kiegészítőkkel szervezeted!
Bizonyos természetes összetevők, mint a C- és E-vitamin, fokhagyma, kurkuma és az Omega-3 zsírsavak jótékony hatással vannak az érrendszerre, ezért a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett érdemes ezekkel is élned. A HRI-Vitalion termékek természetes módon támogatják érrendszered egészségét annak érdekében, hogy te hosszú távon is aktív és energikus életet élhess!
Az érszűkület megelőzése és kezelése legalább annyira múlik rajtunk és az életmódunkon, mint a szükségszerű orvosi beavatkozásokon. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás és a káros szokások elhagyása mind csökkentik a kockázatokat, miközben támogatják szervezetünk természetes védekező mechanizmusait. Mi ezt kívánjuk így tavaszra: tudatos, mértéktartó és egészségünket előtérbe helyező életet!