Hazánkban májustól szeptemberig tart az a napos időszak, amikor bőrünk a megfelelő UV-sugárzású napfényt magába szívhatja, így szinte bárminemű vizsgálat nélkül kijelenthető, hogy tél végére a magyar lakosság nagyobb része D-vitamin-hiányos. Pedig az egyik legfontosabb vitamin jelentőségéről már nagyon sokat hallhattunk. D-vitaminra van szükség a csontok, izmok és ízületek egészségéhez, de a fogak épségéhez és az immunrendszer támogatásához is.
Miért olyan kulcsfontosságú vitamin, és miért függünk annyira a napfénytől, amelynek hatására szervezetünk termeli? Bejegyzésünkből kiderül.
A Harvard Egyetem kutatóinak kimutatása szerint a D-vitamin hiánya jelenleg körülbelül egymilliárd embert érint a Földön. Ez leginkább azt jelzi, hogy életünk nagy részét bent a lakásban, az irodában, egyszóval zárt térben töltjük, így egyre kevesebbszer jutunk természetes napfényhez. A D-vitamin képződéséhez pedig napfényre van szükség, hiszen az ultraibolya sugarak hatására a bőrben D-vitamin termelődik, amit a vér a májba, onnan pedig a vesékbe szállít. Ez a napfény (UV-B sugárzás) hatására a vesékben keletkező D3-vitamin, és van egy másik D-vitamin fajta, a táplálékból bevitt D2-vitamin, amit a szervezet képes D3-má átalakítani.
Miért olyan fontos a D-vitamin?

A D-vitamin egyik legfontosabb feladata a kalcium és a foszfor felszívódásának elősegítése, amelyek nélkülözhetetlenek az egészséges csontok és ízületek, fogak számára. Ezen kívül segíti az izomfunkciókat, így csökkentheti az izomgyengeség és az esések kockázatát. Szerepet játszik a gyulladások csökkentésében is, ami különösen fontos az ízületi problémákkal küzdők számára. Támogatja az immunrendszert, így segítve a szervezetet a fertőzések leküzdésében. Ha megfelelő a vérünk D-vitamin-koncentrációja, akkor a fehérvérsejtek zavartalanul végezhetik baktérium-, vírusölő munkájukat, és védik a szervezetet a fertőzésekkel, megbetegedésekkel szemben. De az olyan veszélyesebb betegségek, mint a magas vérnyomás, szívinfarktus, daganatok kockázata is alacsonyabb, ha figyelünk a D-vitamin-szintünkre. Nem utolsósorban a D-vitamin jót tesz a szív- és érrendszer, valamint a vérnyomás egészségének is.
Hogy e fenti funkcióit megfelelően ellássa és fenntartsa, napi 1500-2000 nemzetközi egységnyi (NE) D-vitaminra van szüksége egy felnőtt embernek, és a duplájára egy túlsúlyos személynek.
Mennyi napfény szükséges a megfelelő D-vitamin-szinthez?
Szervezetünk természetes módon termel D-vitamint olyankor, amikor a bőrünk közvetlen napfénynek van kitéve. Általános ajánlások szerint napi 15-30 perc szabadban töltött idő (főleg a délelőtti vagy délutáni órákban) elegendő lehet a megfelelő D-vitamin termeléshez. Ehhez elég elgyalogolni a legközelebbi bevásárlóközpontba, megsétáltatni a kutyát olyan lenge nyári öltözetben (rövid ujjú ing, póló, rövidnadrág), amelyben a napfény közvetlenül éri a bőrünket (arcot, karokat, lábakat). Ha tehetjük, használjuk ki a májustól szeptemberig tartó időszakot, és tartózkodjunk minél többet kint a szabadban, így természetes módon segíthetjük a D-vitamin termelését. Előfordul azonban, hogy bizonyos tényezők miatt valaki nem jut elegendő D-vitamin-bevitelhez. Ilyen lehet, ha valaki kevesebb napfénynek, gyengébb UV-sugárzásnak kitett országban él, vagy az időskor, amikor a bőr már kevesebb D-vitamint termel. De a zárt térben végzett munka vagy életmód szintén csökkenti a természetes napfényhez jutást.
Mikor gyanakodhatunk D-vitamin-hiányra?
A D-vitamin-hiány egyik első jele a fokozott izzadás különösebb fizikai terhelés ellenére is. A váratlan gyengeség, fáradtság, kimerültség szintén utalhat D-vitamin-hiányra, ilyenkor érdemes megnézetnünk a D-vitamin-szintünket. 30 év felett a D-vitamin hiánya felgyorsíthatja a csontritkulás folyamatát, ezért is létfontosságú, hogy megfelelő napvédelem mellett eleget tartózkodjunk a napon. Gyakori csont-, ízület- és izomfájdalom esetén szintén érdemes utánajárni, hogy D-vitamin-hiány állhat-e a panaszok hátterében. De a hangulatingadozások mögött is meghúzódhat alacsony D-vitamin-szint, ennek oka, hogy ilyenkor az agyunk nem termel elegendő szerotonint. Érdemes már a tünetekre figyelni, hogy megelőzzük a nagyobb problémákat! Ha a szervezet nem jut elegendő D-vitaminhoz, annak súlyosabb hosszú távú következményei is lehetnek. A legfőbb következmények egyike, hogy a kalcium felszívódásának zavara miatt törékenyebbé válnak a csontok, és csontritkulás, csontlágyulás alakulhat ki. Ízületi fájdalmak és gyulladások jelenhetnek meg a D-vitamin-hiány hosszú távú fennállásakor. És a megfelelő D-vitamin-szint nélkül az izmok is gyengülhetnek, növelve az esések és sérülések kockázatát.
D-vitamin-pótlás: hogyan biztosíthatod a megfelelő mennyiséget?
Ha nem tudsz elegendő napfényhez jutni, a következő forrásokból is pótolhatod a D-vitamint:
Élelmiszerekből: A zsíros halak (lazac, tonhal) természetes módon termelnek D3-vitamint, velük együtt fogyassz elegendő tojást, gombát és D-vitaminnal dúsított tejtermékeket. Fontos ismételni, hogy mivel a D-vitamin zsírban oldódik, így zöldségben, gyümölcsben nem található meg.

Táplálékkiegészítőkből: Különösen télen vagy kevés napfény esetén mindenképp érdemes orvosi ajánlásra pótolni a D-vitamint, hogy elkerüld a hiányából fakadó panaszokat. A csak napsugár vitaminként emlegetett, legújabb D3-vitamin étrend-kiegészítőnk, a Refilld Vit D3 kapszula tökéletesen támogatja csontjaid, izmaid és immunrendszered egészségét, különösen azokban a hónapokban, amikor kevesebb napfénynek vagy kitéve.
A D-vitamin elengedhetetlen az egészséges csontok, ízületek és izmok fenntartásához. A tavaszi napsütés tökéletes alkalom arra, hogy természetes módon támogasd szervezeted vitaminraktárait, ám ha nem tudsz eleget a szabadban tartózkodni, érdemes étrendből vagy kiegészítők útján fedezni a megfelelő mennyiséget. Figyeljünk oda a megfelelő D-vitamin-szintre, mert hozzájárul az aktív és fájdalommentes mindennapokhoz!