Tényleg van összefüggés a hideg és az ízületi fájdalom között? És ha igen, miért fokozódik a fájdalom a téli hónapokban? Végül pedig mit tehetünk ízületeink védelméért ebben a hűvös időszakban? Kérdések, amelyek sokunkat érdekelnek, így hadd indítsuk az új évet ezzel az aktuális témával. Minden, amit a téli ízületvédelemről tudnod kell!
Miért van az, hogy télen felerősödnek az ízületi panaszok?
Hidegben nemcsak a testhőmérsékletünk csökken, az ereink is összehúzódnak, és a szűk erekben már nem áramlik olyan jól a vér az ízületekhez, így csökken a szövetek oxigén- és tápanyag-ellátottsága, a vérkeringés. Ennek eredményeként ízületi merevség alakulhat ki, ami fokozza a fájdalomérzetet és növeli a gyulladásra való hajlamot. Ugyanígy a hidegre az izmok önkéntelenül összehúzódnak, merevebbé válnak, további nyomást gyakorolva az ízületekre, és növelve az ízületi fájdalmakat.
Esős, párás, havas időben csökken a légnyomás, így a szövetek megduzzadhatnak, kitágul és feszül az ízületi tok, ez pedig szintén irritálja az ízületeket. Alacsony hőmérsékletek hatására gyakoribbakká válnak az izomgörcsök is, ami tovább fokozza a merevséget és a fájdalmat.
Azt is tapasztalhatjuk, hogy nedves, nyirkos, hűvös időben nem érzünk szomjúságot, így a folyadékhiány is okozhat ízületi fájdalmat. Akárcsak a jócskán lecsökkent D-vitamin-szintünk, ami köztudottan a csontok, izmok és ízületek legyengüléséhez vezet. Mindezt megtetőzi, hogy a hűvös idő beálltával szívesebben maradunk a lakásban, ezáltal csökken az aktivitásunk, kevesebbet mozgunk, aminek következtében lassul a vérkeringés, és felszabadulnak a salakanyagok, ami szintén fájdalommal járhat.
Hogyan csökkenthetjük az ízületi fájdalmakat télen?
Általánosan elmondható, hogy mint minden fájdalom enyhítésében, úgy az ízületi panaszok csökkentésében is fontos szerep jut az életmódváltásnak. A megfelelő étrend, a rendszeres mozgás, a dohányzás elhagyása, a stressz csökkentése, de az alvás minősége is nagyban hat az ízületi gyulladásra. Milyen hasznos ízületkímélő tippeket érdemes tehát megfogadnunk? Összegeztük röviden.
Maradjunk aktívak!
Mozogjunk rendszeresen télen is, így biztosan fenntartjuk ízületeink rugalmasságát. Válasszuk az alacsony intenzitású aerob mozgásformákat (séta, kerékpározás, úszás), amelyek hatékonyan segíthetnek az ízületi merevség és fájdalom enyhítésében.
Táplálkozzunk színesen, vitaminban gazdagon!
Azt már mindannyian tudjuk, hogy az antioxidánsokban, vitaminokban, rostokban gazdag gyümölcsök és zöldségek erősítik immunrendszerünket, így miért ne iktatnánk be ezeket naponta az étrendünkbe?
Fogyasszunk elegendő folyadékot!
Mivel a dehidratáltság izomgörcsökhöz és ízületi fájdalmakhoz vezethet, nem árt télen még jobban emlékeztetni magunkat a napi folyadékbevitelre. A meleg teák igen közkedveltek ebben az időszakban!
Pótoljuk a D-vitamint!
Mivel az ízületi gyulladás és csontritkulás kialakulásában a D-vitamin hiánya kulcsfontosságú szerepet játszik, így semmiképp se feledkezzünk meg télen a pótlásáról! Az optimális D-vitamin-szinthez napi 2000-4000 NE szükséges.
Öltözzünk melegen!
Gyerekkorunk óta halljuk ezt a szülői intést, ízületi gyulladás esetén pedig többszörösen is érdemes megfogadnunk. A réteges öltözet, aláöltözet roppant fontos ahhoz, hogy melegen tartsuk ízületeinket. Higgyük el, meghálálják! Szóval sál, sapka, kesztyű, pulóver, harisnya, meleg cipő, és irány a téli természet!
Vegyünk gyakran meleg fürdőt vagy zuhanyt!
A meleg zuhany kiváló az ízületi gyulladásos panaszokra, hiszen serkenti a vérkeringést és lazítja az izmokat. Csak arra vigyázzunk, hogy a fürdő után rögtön öltözzünk meleg, kényelmes ruhába, hogy ne fázzunk meg.
Tartsuk az optimális súlyunkat!
A túlsúly jelentősen növeli az ízületek terhelését és a fájdalmat. Maradjunk hát aktívak és ne essünk túlzásba akkor sem, ha a kedvenc ételeinkről van szó!
Ha tehetjük, járjunk masszőrhöz!
Kiegészítő gyógymódként a masszázs hatékonyan enyhíti az ízületi panaszokat, lazítja az izmokat és serkenti a vérkeringést. Azok számára, akik szeretik, a masszázs nem más, mint egy végtelenül jóleső, stresszoldó, regeneráló terápia.
Szedjünk gyógynövény alapú gyulladáscsökkentőket, porcvédőket, táplálékkiegészítőket!
Legyen az a természet adta kurkuma, Omega-3, fokhagyma, zöld tea, vagy az olyan porcerősítők, mint a glükózamin, kondroitin vagy MSM, ezek az erős gyulladáscsökkentő hatású élelmiszerek és készítmények sikeresen felveszik a harcot az ízületi gyulladás okozta porcpusztulással, miközben lassítják a porckopást és csökkentik az ízületi merevséget és a fájdalmat. Ilyen természetes megoldást nyújt ízületi fájdalom és gyulladás, porckopás és ízületi terhelés esetén a jól felszívódó ArtroWell gél is, amelynek aktív hatóanyagai segítenek a túlterhelt ízületek regenerálásában.
Legfőbb összetevői közül a mentol és a kámfor egyszerre hűsítenek és csillapítják a fájdalmat, így segítenek enyhíteni az ízületi panaszokat. A borsmenta- és az eukaliptuszolajnak az izomregenerálódásban van fontos szerepük. A glicerin, urea, feketenadálytő, kurkuma, körömvirág, aloé, rozmaringolaj, vadgesztenye, árnika és panthenol pedig hidratálják és táplálják az ízületeket, javítva azok rugalmasságát és mozgékonyságát.
Az ArtroWell gél segítségével a tél folyamán is megőrizhetjük mozgékonyságunkat és komfortérzetünket. Támogassuk hát ízületeinket a fenti tanácsok betartásával és jó rutinok kialakításával, hiszen az egészséges ízületek az aktívan eltöltött hosszú életévek meghatározói.