Vajon, ha naponta emlékeztetne valaki, hogy a teljes értékű alvás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az elhízás, a hormonális egyensúlyhiány, valamint a pszichés betegségek kockázatát, megpróbálnánk jobban odafigyelni az alvásunkra? Bizonyára igen, hiszen saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy milyen a napunk egy nyugtató alvás után, és hogyan érezzük magunkat egy átvirrasztott éjszakát követően.

Szervezetünk az alvás során építi újra önmagát, regenerálódik úgy fizikailag, mint pszichésen. Immunrendszerünk, agyunk, sejtjeink, de a lelkünk is ilyenkor pihen meg és töltődik újra. Alvás közben csillapodik a szívritmusunk, csökken a vérnyomásunk, nyugodtabbá válik a légzésünk, regenerálódnak az izmaink, feldolgozzuk a napi információkat, a memóriánk és a koncentrációnk erősödik, rendeződnek a gondolataink és az ingereink, nem utolsósorban pedig az anyagcserénk is egyensúlyba kerül.

Egyéni, hogy kinek mennyi alvás szükséges, ez függ az életkortól, a kórtörténettől, de a napközbeni fizikai és szellemi aktivitástól is. Általános ajánlás a napi legalább 7 óra pihentető alvás, jóval éjfél előtti elalvással.

Összességében a pihentető alvás a legtermészetesebb immunerősítő. Ennek magyarázata, hogy a mély alvás során a szervezet citokineket termel, amelyek fontos szerepet játszanak az immunválaszban. Az alváshiány csökkenti ezeknek a védőfehérjéknek a termelését, ezáltal gyengíti az immunrendszert és növeli a fertőzések kockázatát.

Cirkadián ritmus és tippek a jobb alváshoz

Az élettani napszaki ritmusnak is nevezett cirkadián ritmus a köznyelvben az a belső biológiai óránk, amely a természetes alvás-ébrenlét ciklusunkat szabályozza, és a külső környezet változásaira, a fény és a sötétség hatására alakul ki. Ha a lefekvési és ébredési időpontjainkat rendszeresség jellemzi, akkor ez a ritmus szinkronban van, ezáltal könnyebben elalszunk, és alvásunk mélyebb, nyugtatóbb lesz. Ahhoz pedig, hogy alvásunk jobb legyen, érdemes pár nyugtató esti rutint és tippet megfogadnunk.

  • Elsőként például azt, hogy az elalvás előtti időszakban végezzünk relaxációt segítő tevékenységeket.
  • A képernyők által kibocsátott kék fény pont, hogy gátolja a melatonin termelését, és így az elalvást. Ezért lefekvés előtt legalább egy órával kerüljük az elektronikus eszközök használatát. Helyette próbáljunk olvasni, meditálni, vagy vegyünk egy meleg fürdőt, és azzal segítsük testünk és elménk ellazulását.
  • Lefekvés előtt szellőztessük ki a hálószobát és gondoskodjunk arról, hogy a szoba hőmérséklete 16 és 20 Celsius-fok között legyen. Mivel elalváskor a test hőmérséklete csökken, a hűvösebb környezet ezt megkönnyíti. A megfelelő páratartalom és a friss levegő szintén hozzájárulnak a pihentető alváshoz.
  • Kerüljük az élénkítő italokat és a nehéz ételeket lefekvés előtt. A koffein és a nehéz, zsíros ételek megnehezítik az elalvást és rontják az alvás minőségét.
  • Mozogjunk rendszeresen. A napi fizikai aktivitás elősegíti a mélyebb alvást. Kerüljük azonban az intenzív edzést közvetlenül lefekvés előtt.
  • Alakítsunk ki kényelmes alvási környezetet. Használjunk kényelmes matracot és párnát, sötétítsük el a szobát, és minimalizáljuk a zajokat. Legyen kellően sötét a hálószobánk, így nem zavarnak a külső fényingerek, és az alváshormon is jobban felszabadul. 
  • A pihentető alvás nem luxus, hanem alapvető szükségletünk. És mivel szervezetünk egészére, annak megfelelő működésére hat, ezért érdemes kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő alvási szokásokra, hogy megtapasztaljuk a minőségi pihenés jóllétünkre gyakorolt pozitív hatásait.

A fenti tippeket és jó rutinokat beiktatva mindennapjainkba, újra kialudtan és energikusan végezhetjük napi feladatainkat. Ha pedig időszakosan egyéb segítségre is szükségünk van, válasszuk bizalommal a HRI-Vitalion tablettákat, amelyek igazoltan hozzájárulnak egészségünk fenntartásához. Az alváshiányt bizony teljes szervezetünk, így a szív-és érrendszerünk, csontjaink és izmaink is megérzik.

Ilyenkor jön segítségül a vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsított, gyümölcsöket és egyéb növényi összetevőt tartalmazó HRI-Vitalion étrend-kiegészítő. A tabletta a legfontosabb hatásán, az érrendszer támogatásán túl egy sor problémára megoldást nyújthat: fáradtság, csontritkulás, érelmeszesedés, érszűkület, magas vérnyomás, cukorbetegség, agyvérzés, bénulás, vérkeringési problémák, mélyvénás trombózis, infarktus, visszér, rövidlátás, szürke hályog, látásélességi problémák. Változtassunk rossz alvási szokásainkon, vegyük kézbe egészségünket, és vigyázzunk rá nagyon!

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük