A stressz a modern élet velejárója, azonban nagyon nem mindegy, hogy rövid periódusokban köszön be életünkbe, vagy hosszú ideig áll fenn. Egy vizsgára készülés, vagy közönség előtti szerepléssel járó stressz motiváló, előrevivő lehet, míg egy tartósan fennálló munkahelyi vagy párkapcsolati probléma és annak megküzdésével folytatott harc hosszú távon megemeli a kortizol szintünket és gyengíti immunrendszerünket.
Napjainkban talán már senki nem vitázik azzal a ténnyel kapcsolatban, hogy a huzamosabb ideig fennálló stressz semmi jót nem ígér szervezetünk számára. Ez a stresszel való megküzdési képességünktől függetlenül is így van.
Az sem ismeretlen ma már, hogy az állandósult, krónikussá váló stresszes állapot legyengíti védekező pajzsunkat, immunrendszerünket, így előbb-utóbb fogékonyabbak leszünk a betegségekre.
A stressz folyamatos készenlétben tart bennünket, ami valós vészhelyzet (vadállat támadása, elrablás, túszul ejtés) hiányában is nagyon megterhelő a szervezetünk számára.
Mi mindent okozhat a tartós stressz?
Ide majdnem minden ismertebb betegséget felsorolhatunk, de a leggyakoribbak a következők:
- Szív és érrendszeri megbetegedések
- Magas vérnyomás
- Pánikbetegség
- Pajzsmirigy betegségek
- Megnövekedett vércukorszint
- Gyomorfekély
- Fejfájás, migrén
- Ekcéma súlyosbodása
- Előrehaladott asztma
- Alvászavarok
- Irritábilis bélszindróma
- Daganatos megbetegedések
- Autoimmun megbetegedések
Egyéb stresszel járó tünetek:
- kimerültség
- emésztési problémák
- szorongás
- koncentrációs nehézségek
- éjszakai fogcsikorgatás
- izomfeszültség
- bőr irritáció
- csökkent libidó
Enyhíthetünk ezen a fennálló, erős lelki és szellemi megterheléssel járó állapoton?
Igen. És nemcsak, hogy enyhíthetünk, de a fenti betegséglista újra elolvasása után döntsük is el, hogy változatunk! Természetesen senki nem várja el tőlünk, hogy egy hónapok, esetleg évek óta fennálló stresszt napok alatt „kezeljünk” és megszüntessünk. Azonban felismerni az állapotot és elkezdeni foglalkozni vele, életmódot váltani, esetleg szakértő segítségét kérni, kötelező, ha a már jelentkező testi tüneteinket vissza szeretnénk fordítani.
Mit tehetünk már most ezért? Próbáljunk néha, akárcsak 10 percre is lelassulni a napi rohamban, végezzünk stresszoldó légzési technikákat, meditációt, esetleg autogén tréninget, töltsünk több időt a természetben, iktassunk be rendszeres testmozgásokat, olyan emberekkel vegyük magunkat körül, akik feltöltenek, akik szeretnek, találjunk egy hobbit, és nem utolsóként, kövessünk egy egészséges étrendet.
A legismertebb stressz elleni vitaminok és ásványi anyagok
A megemelkedett stressz-szint maga után von egy vitamin- és nyomelemhiányos állapotot, amelyet szintén kezelni kell. Közismert stressz elleni vitaminok a B-komplex (B1, B2, B5, B6, B9, B12), a C- és D-vitaminok. Nyomelemek közül a magnézium, a kalcium és a cink bevitelére kell különösen figyelni a stresszesebb időszakokban.
A HRI-Vitalion tabletták hatóanyagainak (alma, szőlőlevél, hibiszkusz, csipkebogyó, narancshéj, bodzavirág, A-vitamin, C-vitamin, vas, cink, mangán, réz) köszönhetően fenntartják az immunrendszer megfelelő működését.
Különösen fontos ellenállóságunk növelése egy olyan periódusban, élethelyzetben, amikor úgy döntünk, hogy a gyors életmódváltás nem opció, amikor bár felismertük, hogy stresszesek vagyunk, de nem tudunk/akarunk még változtatni a kialakult, fizikai és lelki erőnket igénybe vevő állapoton. A tanácsunk mégis az, hogy egészségünket szem előtt tartva mérlegeljünk, és kezdjük el mielőbb csökkenteni a ránk nehezedő stresszt! Megéri!