A cigarettázás a szívbetegségek egyik fő kockázati tényezője. A dohányzás során belélegzett vegyi anyagok egyaránt károsítják a szívet és az ereket, ez pedig növeli az érelmeszesedés, vagyis az artériákban lévő plakkok kialakulásának valószínűségét. Bármilyen mennyiségű dohányzás, még az alkalmi dohányzás is okozhatja a szív és az erek ilyen mértékű károsodását.
Egy kis statisztika
A KSH 2019-es adatai szerint Magyarországon a férfiak 27,7%-a, míg a nők 22,3 %-a dohányzik naponta. Mindkét nemből a 18-34 év közötti korosztályra jellemző leginkább a dohányzás. Férfiaknál ugyanez az adat 2014-ben még 31,6% volt, tehát esetükben a számok csökkenő tendenciát mutatnak. Nők esetében 20,8% vallotta azt 2014-ben, hogy naponta dohányzik. Összességében a teljes lakosságnak a 24,9 %-a azonban még mindig a rendszeresen dohányzók csoportjába tartozik.
A dohányzás leggyakoribb szövődményei
Azoknál a személyeknél, akiknél a szívbetegség egyéb kockázati tényezői is fennállnak, mint például egészségtelen koleszterinszint, magas vérnyomás, túlsúly vagy elhízás, a dohányzás még inkább növeli a szívbetegség kockázatát.
De a dohányzás a perifériás artériás betegség (PAD) kockázatát is növeli. Ez az a kórállapot, amikor a beszűkült artériák csökkentik az alsó végtagok vérellátását. A PAD-ban szenvedő betegeknél megnő a koszorúér-betegség, a szívroham és a stroke kockázata.
A fentiek mellett a dohányzás egyik leggyakoribb szövődménye a COPD (krónikus obstruktív légúti betegség), ami a légutak beszűkülésével, a tüdő teljesítményének gyors romlásával jár. Ha korai stádiumban felismerik a betegséget, a dohányzás azonnali elhagyásával nagymértékben lassítható a betegség lefolyása.
Hogyan változtatja meg a dohányzás a szívet és az érrendszert?
- A vérnyomás és a pulzusszám azonnali és hosszú távú emelkedését okozza.
- Csökkenti a szív véráramlását.
- Csökkenti a test szöveteibe jutó oxigén mennyiségét.
- Növeli a vérrögök kialakulásának kockázatát.
- Károsítja az ereket.
- Megduplázza a stroke kockázatát.
Miért káros a passzív dohányzás?
A dohányfüstnek való kitettség mindenki számára komoly veszélyt jelent, de különösen káros a terhes nők, valamint a csecsemők és kisgyerekek számára. Utóbbiaknál fülgyulladást és asztmát is okozhat.
A dohányfüstnek való kitettség a következő tüneteket produkálja:
- szem-, orr- és torokirritáció
- köhögés
- túl sok váladék, nyálka a légutakban
- mellkasi diszkomfortérzés, amit a tüdő irritációja okoz
- mellkasi fájdalom
- bronchitis vagy hörghurut
Letennéd a cigarettát? Így segítheted leszokásodat!
Aki hosszú ideje dohányzik, annak elegendő időt kell hagyni a leszokáshoz is. Ilyenkor nyugodtan be lehet vetni bármit, ami megkönnyíti a nikotin megvonásával járó tüneteket: rágózás, sok víz- és folyadékfogyasztás, sportolás, egészségesebb szokások fokozatos bevezetése. Látni fogjuk, hogy a dohányzás mértékének csökkenésével az állóképességünk javulni fog, és ez erősítheti a kitartásunkat.
Néhány tipp a sikeres leszokáshoz:
- Válassz egy stresszmentes időszakot a leszokásra.
- Kérd családod, barátaid és munkatársaid támogatását.
- Kezdj el sportolni.
- Pihenj többet ebben az időszakban.
- Táplálkozz kiegyensúlyozottan.
- Ha szükségét érzed, csatlakozz egy dohányzásról leszoktató programhoz, csoporthoz.
- Iktasd ki a dohányzással kapcsolatos tevékenységeidet, helyettesítsd azokat újabb, egészségesebb alternatívákkal.
Forrás: